enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Açık
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C

Sabah stratejisi

Sabah stratejisi

İnşaat faaliyetleri olan ve bu sektöre girdi sağlayan şirketlerin ön plana çıktığı Borsa İstanbul’da dün yükseliş vardı. BIST100 günü %2,43 primle tamamlarken, 78 hisse günü artıda kapattı.


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Diğer yandan, işlem hacmi 73,5 milyar TL ile düşük kalmaya devam ederken, teknik göstergelerde anlamlı toparlanma gözlendi. Bu çerçevede, endeks geçen haftaki en yüksek seviye olan 5.320 noktasına doğru yükselişini sürdürmek isteyebilir. Yurtiçinde bugün veri gündemi sakin. Yurtdışında ise Almanya ZEW endeksi ile ABD ve Avrupa genelinde şubat ayı PMI rakamları öne çıkıyor. Fiyatlamalar tarafında, ABD’de son gelen güçlü verilerin Fed’e yönelik şahin beklentileri artırması risk iştahı üzerinde kısmi baskı yapmaya devam ediyor. ABD vadelileri bu sabah %0,3 civarında satıcılı seyrediyor. MSCI Asya Pasifik endeksindeki düşüş ise yaklaşık %0,5.

    

MAKROEKONOMİ

Yurt içinde şubat ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi aylık bazda %4,3 artışla 82,5 seviyesine yükseldi ve böylece Mart 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal verecek olan şubat ayı S&P Global imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri TSİ 17.45’te takip edilecek. ABD’de ocak ayında imalat PMI, 46,2’den 46,9 seviyesine ve hizmet PMI da 44,7’den 46,8 seviyesine yükselerek imalat ve hizmet sektörlerinin daralma hızının yavaşladığına işaret etmişti. Ayrıca dikkat çekici olarak ocakta iç talebe dair fikir veren hizmet PMI verisindeki artış çok daha güçlü olmuştu ve imalat PMI ile arasındaki makası kapatmıştı. Öncü verilere göre, şubatta da PMI verilerinin kısmi toparlanmakla birlikte 50 eşik seviyesinin altında daralma bölgesindeki seyirlerini sürdürmeleri bekleniyor.

Ayrıca konut piyasası verilerinden, ocak ayı ikinci el konut satışları verisi TSİ 18’de takip edilecek. İkinci el konut satışları aralıkta aylık %1,5 gerileyerek düşüşünü on birinci aya taşımıştı. Özellikle, Fed’in, faiz artışlarını sürdürmesiyle mortgage faizlerinin yüksek seviyelerdeki seyrinin konut piyasasını baskılamaya devam etmesi beklenmekte.

Avrupa genelinde de son ekonomik görünüme ilişkin bilgi verecek olan şubat ayı S&P Global imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri izlenecek. Enerji fiyatlarındaki düşüş ve Çin’de açılmanın beklenenden hızlı olmasının katkısıyla ocak ayında Almanya haricinde imalat PMI verileri Avrupa’da toparlanmaya işaret etmişti, bunun yanında Fransa’da ise büyüme bölgesine geçmişti. Hizmet PMI verileri de Euro Bölgesi ve Almanya’da 50 büyüme eşik değerinin üzerine çıkmıştı. Öncü verilere göre, bölge genelinde imalat ve hizmet sektörleri PMI verilerinin şubatta toparlanmayı sürdürmeleri bekleniyor.

Bunun yanında, Almanya’da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutacak olan şubat ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri TSİ 13’te açıklanacak. Ocakta ZEW cari koşullar endeksi -61,4’ten -58,6’ya kısmi yükselerek toparlanmasını sürdürmüştü ve böylece ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Beklentiler endeksi ise sürpriz bir şekilde -23,3’ten 16,9 seviyesine beklentilerin üzerinde artış kaydederek geçen yılın şubat ayından bu yana ilk kez pozitif bölgeye geçmişti. Özellikle beklentiler endeksindeki belirgin toparlanmada, son dönemde bölgede ılımlı seyreden hava koşullarıyla doğal gaz talebinin azalmasıyla Avrupa’da doğal gaz fiyatlarında gözlenen gevşeme ve enerji krizine yönelik endişelerin yatışmasının yanında, firmaların bölgede olası resesyonun öngörülenden daha hafif olmasını değerlendirmelerinin ve Çin’in Covid kısıtlamalarını gevşetmesinin ardından ihracat koşullarının iyileşmesine yönelik beklentilerin etkili olduğu gözlenmişti. ZEW endekslerinin şubatta da toparlanmayı sürdürmeleri bekleniyor.

Yurt içinde ise, TÜİK tarafından aralık ayı tarımsal girdi fiyat endeksi TSİ 10’da yayınlanacak.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 17 Şubat haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 3,1 milyar USD azalışla 122,6 milyar USD seviyesine, net uluslararası rezervin de 3,1 milyar USD azalışla 21,3 milyar USD’ye geldiğini öngörmekteyiz.
 
ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Pozitif): Şirket hisse başına 2 taksitte (1. Taksit brüt 1,48 TL, 2. Taksit brüt 1,18 TL) ödenecek toplam brüt 2,66 TL (net 2,40 TL) kar payı dağıtımını yönetim kuruluna sunma kararı almıştır. Teklif edilen kar payı hak kullanım tarihleri 20 Mart 2023 ve 25 Eylül 2023 olup, son kapanış değerine göre temettü verimi %2,4 olarak hesaplanmaktadır.

Çemtaş Çelik (CEMTS, Nötr): Şirket’in 4Ç2022’deki net dönem karı 189mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Şirket 234mn TL net dönem karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 4Ç2022’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %61 oranında büyüme göstererek 797mn TL’ye yükselirken, brüt kar 165mn TL olmuştur. Brüt kar marjı 16,4 puan azalışla %20,7’ye gerilemiştir. Operasyonel giderler 4Ç2022’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %29 oranında artmış ve 44mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 38mn TL net gelir elde edilmiştir. Böylece faaliyet karı 160mn TL olmuştur. İlgili dönemin FAVÖK’ü 129mn TL’yi göstermiştir. FAVÖK marjı 15,5 puan azalışla %16,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. 4Ç2022’de yatırım faaliyetlerinden net gelirler 65mn TL’yi göstermiştir. Finansman tarafında ise 9mn TL’lik net gider kaydedilmiştir. 27mn TL vergi gideri sonrası şirketin son çeyrek net dönem karı 189mn TL olarak gerçekleşmiştir.

4. çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2022’deki net dönem karı ise 954mn TL’ye yükselmiştir. 2021 yılında 403mn TL net dönem karı kaydedilmişti.

Girişim Elektrik (GESAN, Nötr): Şirket, Enerjisa’ya bağlı Toroslar Elektrik Dağıtım’dan muhtelif elektrik malzemesi siparişleri almıştır. Siparişlerin toplam bedeli 2mn USD’dir.

Halkbank (HALKB, Nötr): Banka 10 milyar TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının 30 milyar TL’ye yükseltilmesi ve Kayıtlı Sermaye Tavan Süresinin 2027 yılı sonuna kadar uzatılması amacıyla Esas Sözleşme’nin 6’ncı maddesinin ekteki şekilde tadil edilmesine yönelik olarak gerekli yasal izinler için SPK ve BDDK’ya 20.02.2023 tarihinde başvuru yapılmıştır.

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): Şirket’in Borsa İstanbul’da işlem gören pay fiyatının, şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle pay sahiplerini korumak, pay fiyatının istikrarlı olarak gerçek değerine uygun oluşumunu sağlamak ve yatırımcıların şirkete olan güvenini korumak amacıyla, geri alım yapabilmesine, Pay geri alımına konu edilebilecek azami pay sayısının 3.500mn adet (35mn TL nominal) olarak belirlenmesine, pay geri alımı için ayrılacak olan fonun Şirket öz kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 700mn TL olarak belirlenmesine, Bedelsiz sermaye artırım süreci 21.02.2023 tarihinde tamamlanacağından, 22.02.2023 tarihinden başlamak üzere, Pay geri alım süresinin azami 2 yıl olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Dolaylı İştiraki olduğu, Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören Koza Anadolu Metal Madencilik (KOZAA, Sınırlı Pozitif) paylarında alım satım yapılmasına, pay alımının 200mn TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Dolaylı İştiraki olduğu, Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören İpek Doğal Enerji (IPEKE, Sınırlı Pozitif) paylarında alım­ satım yapılmasına, pay alımının 100mn TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.
 
En son geri alım açıklayan şirketler
 

Geri alım programı açıklayan şirketlerin tamamı için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Deprem bölgesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada depremin ekonomiye olumsuz etkisini önlemek amacıyla KGF paketini 250 milyar TL’den 350 milyar TL’ye yükselttiklerini söyledi. Kaynak: Bloomberght

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Carrefoursa (CRFSA): Şirket’in 2022 yılı 4. çeyrek net dönem zararı 2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 119mn TL net dönem zararı kaydetmişti. Şirket’in 4Ç2022’deki satış gelirleri yıllık %131 oranında artarak 6.328mn TL’ye yükselirken, brüt kar aynı dönemler itibarıyla %100 oranında artış kaydetmiş ve 1.500mn TL’ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 3,7 puan azalışla %23,7 olmuştur. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %109 artışla 1.136mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 174mn TL net gider yazan şirketin faaliyet karı 190mn TL’yi göstermiştir. 4Ç2021’deki faaliyet karı 103mn TL idi. Şirket’in FAVÖK’ü ise 507mn TL ile yıllık %68 oranında artış kaydetmiştir. FAVÖK marjı 3 puan düşüşle 4Ç2022’de %8 olmuştur. Şirket finansman tarafında 171mn TL net gider kaydetmiştir. Vergi öncesi net dönem karı 19mn TL (son 2 yılın ilk vergi öncesi karı) olan şirketin 22mn TL vergi gideri sonrası net dönem zararı 2mn TL olmuştur.

4. çeyrek zararı sonrasında Şirket’in 2022 dönemindeki net dönem zararı 187mn TL’yi göstermiştir. 2021 yılındaki net dönem zararı 430mn TL idi.

Meditera Tıbbi Malzeme (MEDTR): Şirket’in 4Ç2022’deki ana ortaklık net dönem karı 59,3mn TL olarak açıklanmıştır. Geçen yılın aynı döneminde Şirket, kur farkı gelirlerine bağlı olarak 121,6mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 4Ç2022’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %57,4 oranında büyüyerek 205,9mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar da %37,8 oranında artarak 87,7mn TL olurken, brüt kar marjı da bu dönemde 6 puan düşerek %42,6’ya gerilemiştir. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %69,6 oranında artarak 39,8mn TL olurken diğer faaliyetlerden ise 9,7mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı 38,1mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı çeyreğinde 42,8mn TL olan FAVÖK bu dönemde 51mn TL’ye yükselmiştir. FAVÖK marjı ise 8 puan gerileyerek %24,8 olmuştur. Şirket bu dönemde yatırım faaliyetlerinden 11,7mn TL gelir kaydetmiştir.  Finansman tarafında ise 11,9mn TL gelir elde eden Şirket son olarak 2mn TL vergi gideri sonrasında 2022 yılının dördüncü çeyreğinde 59,3mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmiştir.
 
Dördüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket, 2022 yılı toplamında 297mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Şirket, 2021 yılında 167,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

Do-Co (DOCO): Şirket, 28 Ocak 2021 valörlü ve 28 Ocak 2026 vadeli, her biri 100bin EUR değerinde 1.000 adet paya dönüştürülebilir tahvile bölünmüş, toplam 100mn EUR nominal tutarında paya dönüştürülebilir tahvil ihraç etmiştir. Şirketin bugüne kadarki toplam hisse adedi 9,74mn adetti. Şirket dün, 15 Ocak 2021 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında kararlaştırılan şartlı sermaye artırımından, 4,7mn EUR nominal değerdeki Paya Dönüştürülebilir Tahvil’e denk gelen ve geçerli bir dönüştürme beyanında bulunan Paya Dönüştürülebilir Tahvil sahiplerine 58bin adet yeni hisse ihraç etmiştir. Söz konusu yeni hisse ihraçları ile Şirket’in toplam hisse sayısı 9,8mn’a ve Şirket’in sermayesi 19,5mn EUR’dan 19,6mn EUR’ya yükselmiştir. Kalan Paya Dönüştürülebilir Tahviller’in toplam nominal tutarı 95,3mn EUR’dur.

İdeal Finansal Teknolojiler (IDEAS): Şirketin Sermayedarı Hedef Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (HDFGS) ile 31 Ocak 2022 tarihinde işletme faaliyetlerinde kullanılmak üzere 20mn TL üst limitli yapılandırılmış finansmanın 30mn TL’ye çıkarılmasına, finansman vadesinin 31.12.2023 olarak belirlenmesine ve bu kapsamda ek protokol imzalanmasına, oy birliği ile karar verildi.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Ankara Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi ile 36 ay süreli Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) sözleşmesi 13,2mn TL bedelle imzalanmıştır.

Mia Teknoloji (MIATK): TRİPY Mobility bağlı ortaklığın teknoloji odaklı yatırım politikası çerçevesinde elektrikli araçların şarj ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yapmayı planladığı “Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları” yatırımı kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinde hizmet verebilmek amacıyla 139bin EUR tutarında AR-GE ve geliştirme süreçleri için ilk yatırımı yapılmıştır.

Yeo Teknoloji (YEOTK): Şirket ile bir müşterisi arasında Rüzgar Enerji Santrali projesinin elektrifikasyon ve otomasyon işlerinin yapımı (dizayn, mühendislik, tedarik, montaj, test ve devreye alma) amacıyla, KDV hariç 2,9mn USD + 672 bin TL bedelle sözleşme imzalanmıştır.
  
FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 9 milyar TL’lik (%9’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 124 milyar TL oldu. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa ve orta vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, uzun vadeli tarafta düşüşler görüldü. Buna göre, kısa ve orta vadeli tarafta 50 baz puana varan yükselişler gözlenirken, uzun vadeli tarafta 20 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 
 
GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.