enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,4614
EURO
34,6980
ALTIN
2.481,05
BIST
9.530,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
19°C
İstanbul
19°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Az Bulutlu
17°C
Cuma Hafif Yağmurlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Az Bulutlu
21°C

İYİ Parti Çanakkale’de seçim güvenliği toplantısı gerçekleştirdi

İYİ Parti Çanakkale’de seçim güvenliği toplantısı gerçekleştirdi

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Çanakkale seçim güvenliği toplantısında konuştu.

Sunat’ın açıklamaları şu şekilde: 

“İYİ Parti Seçim İşleri Başkanlığı olarak bugün Çanakkale’deyiz. Çanakkaleli vatandaşlarımıza Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in selam ve sevgilerini getirdik.

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Toplumsal, siyasal ve giderek artan ekonomik sorunlar her geçen gün derinleşerek etkisini ağır bir biçimde gösteriyor.

Ekonomiden adalete, eğitimden sağlığa, özgürlükten güvenliğe akla gelen her alanda yaşanan çok yönlü kriz hali, vatandaşlarımızın sadece gündelik hayatlarını olumsuz etkilemekle kalmıyor, geleceğe yönelik umutlarını da yok ediyor. Bu ülke bu zihniyetle yönetilemiyor! Çanakkale, Türkiye’de nüfus sıralamasında 39. sırada yer alırken, kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 7. sırada yer alıyor. Çanakkale 29,1 milyar TL ile Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan 26. il konumunda. Kişi başına düşen milli geliri dolar bazında incelediğimizde de Çanakkale’de bu oranın kişi başına yıllık 9,830 USD olduğunu görüyoruz. Bu miktar Türkiye ortalaması olan 8,598 USD’nin oldukça üzerinde.

Çanakkale, tarım alanında Türkiye’deki en iyi illerden bir tanesi olup son 10 yılda tarım alanlarını korumayı başarırken, ülkedeki tarımsal üretim içindeki payını da artırmış durumdadır. Çoğu ilin aksine Çanakkale’de tarım iyi istihdam üreten bir sektör olarak görünüyor. Öte yandan çiftçilerin artan borçları, teşviklerin doğru ve etkin şekilde dağıtılmaması gibi sorunlar tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de ciddi bir sorun olarak kendini gösteriyor.

Tarım dışı sektörlere baktığımızda nitelikli işgücü eksikliği, lojistik sorunlar, ihracat desteklerinin yetersizliği gibi konular göze çarpıyor. Çanakkale’de ihracatın ürün çeşitliliği çok yüksek değil. Bu durum firmaların mevcut durum ve şartlara göre esnek olmaması anlamına geliyor. Buna ek olarak firmaların büyük pazarlara mallarını ulaştırabilmesi için yeterli liman ve demiryolu yatırımları yok. Yeni yapılan karayolu yatırımlarının da geçiş maliyetinin oldukça yüksek olması, lojistik sorunlarını çözmek yerine yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Çiftçilere verilen destekleri etkin ve doğru dağıtarak, çiftçi borçlarını silip, yerli hayvan üretimine destek vererek, tarıma dayalı sanayinin gelişmesine önayak olunarak tarımdaki sorunların çok büyük kısmını ortadan kaldırmak mümkün. İkinci Şans Okulları, İl Enstitüleri gibi projelerimiz ve finansmana erişimin kolaylaştırılması ile sanayi sektörüne de bir hareket vermek şart. Mevcut demiryolu hatlarının iyileştirilerek yeni demiryollarının inşası ve liman yatırımlarının yapılması ise lojistik açısından elzem.

Göreceğiniz üzere, bu derin sorunlara çözümlerimiz ve bu çözümleri uygulayacak kadrolarımız hazır. Genel Başkanımız Sn. Meral Akşener’in liderliğinde, kuruluşumuzdan bugüne hızla ilerlediğimiz iktidar yolunda, doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’yi güneşli, huzurlu, bereketli günlere kavuşturmak için canla başla çalışıyoruz.

Önümüzdeki seçim ülkemizin ve milletimizin geleceği için hayati önem taşıyor.

Bu seçim, giderek totaliterleşen, adaletin ve liyakatin olmadığı, hukukun üstünlüğü yerine güçlünün hukukun hüküm sürdüğü, partili cumhurbaşkanlığı sisteminden kurtulup, demokrasimizin güçleneceği, denge ve denetim sisteminin temin edildiği ve milletin temsilcilerinin ve milletimizin söz sahibi olduğu Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçmek için bir fırsattır.

Ülkece güvenli, huzurlu ve mutlu günlere kavuşmak için sandığın gelmesini bekliyoruz. İnanın, çok az kaldı…

İktidarı hedefleyen bir siyasi partinin Seçim İşleri Başkanlığı olarak seçmen listeleri üzerinde kapsamlı incelemeler yapıyor, sağlıklı bir seçmen listesiyle seçimlere girebilmek için aylardır çalışıyoruz. İtirazları yapacak, partimizi temsil edecek İl/İlçe Seçim Kurulu Üye ve Temsilcilerimizin eğitimlerini veriyoruz. Okul sorumlularımızın, sandık kurulu üyelerimizin ve müşahitlerimizin atamalarını ve eğitimlerini bugünden gerçekleştiriyoruz. İl ve ilçelerde seçim koordinasyon merkezlerini oluşturuyoruz. Seçime kadar ve seçim günü kullanacağımız İRİS – İYİ Parti Raporlama ve İletişim Sistemi hazır. Seçim günü sandık sonuçlarını sistemimize yükleyecek ekiplerimizi oluşturuyor ve eğitiyoruz. Bütün bu çalışmaları seçime tek başımıza girecekmiş gibi yapıyor ayrıca 6’lı masada bir arada olduğumuz siyasi partilerle de koordineli bir şekilde faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

Gelişmiş demokrasilerde tartışma konusu olmaması gereken “seçim güvenliği” kavramı maalesef ülkemizin öncelikli gündemlerinden biri haline geldi. Son yıllarda seçim süreçlerinde yaşadığımız olumsuzluklar, vatandaşlarımızın seçimlere olan güvenini zedeleyerek oy verme davranışlarını ve motivasyonlarını menfi yönde etkilemiş, kaygı ve endişelerini arttırmıştır. Ne yazık ki, adreste olmadığı halde seçmen listesinde görünen kişiler, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması, geçerli-geçersiz oylar üzerinden yapılan itirazlara göz kapamalar, muhalefetin bütün itirazları yok sayılırken, iktidarın talebiyle tekrarlanan seçimler gibi pek çok kanunsuzluk, hile, ihlal ve usulsüzlüklere hep birlikte şahit olduk.

Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyetimizin parolası “Egemenlik kayıtsız, şartsız, milletindir” sözüyle vurguladığı millet iradesinin tecelli edeceği tek yer sandıktır. Seçim güvenliğinin temini, seçimlerin adil, dürüst ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini ve vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile seçime katılımını sağlamak için esastır. Seçim güvenliği, seçim sürecinin vazgeçilmez bir unsurudur ve bunu temin etmek de seçimin yönetim ve güvenliğinden sorumlu kurumlar ile seçime katılan siyasi partilerin asli görevidir. Buradan seçimin yönetim ve güvenliğinden sorumlu kurumların bağlı olduğu İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı’na da sesleniyorum!

Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası görevinizi hukuka ve kanunlara uygun yapın! Kolluk güçleri ve yargı mensupları üzerinden oyun kurmayın, kurumlarınızın mensuplarına baskı uygulamayın! Hukuksuz ve kanunsuz eylemlere meyletmeyin! Kararını vermiş millet iradenin önünde tezgahlanmış hiçbir oyun ve hile başarılı olamaz!

Artık İYİ Parti var! İyi takipteyiz.

Seçimlerin adil, serbest, eşit, şeffaf, düzen ve dürüstlük ilkeleri içinde gerçekleşmesi için her türlü tedbirin alınmasına yönelik olarak milletimizle iş birliği ve güç birliği içinde olacağımızı teyit ediyoruz.

Vatandaşlarımız müsterih olsunlar; seçim güvenliği konusunda üzerimize düşen sorumluluğun ne derece büyük olduğunun farkındayız ve bu konuda kendimize güveniyoruz.

Oy namustur; dolasıyla, vatandaşlarımızın sandığa atacağı her oy, seçime katılan siyasi partilerin güvencesi altındadır. İYİ Parti olarak, her türlü tedbiri alıyoruz. Erken, baskın veya zamanında yapılacak olan seçime hazırız!

Ülkemizi giderek daha derin bir karanlığa sürükleyen ucube partili cumhurbaşkanlığı sisteminin yerine, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçeceğimiz günler çok yakın.

Milletimizin helal oylarıyla bu harami düzene son vereceğiz. Bunun için de vatandaşlarımızın bir tek oyunun dahi zayi olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Seçimin ilanıyla birlikte resmen başlayacak olan süreçte, hangi siyasi partiye veya adaya verilmiş olursa olsun, her bir oyun sonuçlara doğru yansıması hususunda, bu iş ve güç birliğinin eksiksiz gerçekleşmesi için üzerimize düşeni yapmak milletimize taahhüdümüzdür. Bugün Çanakkale’de beşincisini gerçekleştirdiğimiz toplantılarımıza bütün yurt sathında devam edeceğiz. Nihayetinde, İYİ Parti farkını sahada olduğu gibi sandıkta da ortaya koyacağımızı göreceksiniz.

Bu vesileyle, bugün toplantımıza ev sahipliği yapan Çanakkale İl Başkanımız Sn. Selahattin Yıldızlar ve Çanakkale il ve ilçe teşkilatlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.